Na co je VIP na 3 dny zdarma a jak rychle získat level 70?

VIP na 3 dny zdarma chcete z následujících důvodů:

 • Šetří to čas ve hře díky teleportačním příkazům do hlavních měst
 • Můžete si nastavovat XP raty, takže můžete mít 100% blizzlike 1x rate, nebo taky 8x rate pro rychlejší expení na postavách
 • Pro mnoho z vás, kteří přicházíte z jiných serverů, nebo se k WoW vracíte po delší době – Možnost instantně navýšit na kterékoliv vaší postavě na level 70.
 • a mnoho dalšího najdete na https://manager.3server.net

Všechny VIP PŘÍKAZY najdete tady.

Jak aktivovat VIP

Přihlašte se do https://manager.3server.net

Po přihlášení klikněte vlevo na Účet:

A pak už jen kliknete na aktivovat VIP účet.

Jak si vylevelit postavu na level 70?

Pokud chcete využít VIP systému na 3dny zdarma a povýšit si tak TRVALE postavu na level 70, (protože vás nebavilo nikdy expit, nebo “už chcete zkrátka něco mít”) tak si prvně udělejte prvotní questy v počáteční lokaci kvůli reputaci a kvůli vycvičení skillu na vaše zbraně a obranu.
Stačí udělat 10 prvních levelů. Pokud fakt spěcháte tak i těch 5 levelů je lepší než nic.

Potom se přihlašte do https://manager.3server.net, klikněte na Herní postavy:

Kliknete ve výběru jmen postav na jméno Vaší herní postavy a u vybrané postavy už máte k dispozici uvedené možnosti:
(pokud nejste odhlášeni z postavy, které chcete navýšit level na 70 tak se vám tlačítko instant level 70 vůbec nezobrazí)

Kliknete na instant level 70, vrátite se do hry a můžete hrát.

Hurá! Mám level 70 a nic víc! Co teď?

Mrkněte do herní pošty. A příkazem .vip tele názevHlavníhoMěsta se teleportujte do hlavního města příslušící Vaší postavě, kde si vyberete poštu a  odkud se můžete následně vydat portálem k velkému Portálu do Outlandu. Je rozumné si na začátek udělat první questy v Hellfire Peninsula. Tyto questy vás vybaví několika goldy a pro začátek použitelnějšími zbraněmi i oblečením na sebe. Dělejte tyto questy i kvůli reputaci, pokud chcete mít levnější Artisan Riding (létání na nejrychlejších mountech), které běžně stojí 5000 goldů, se získanou reputací pouze 3000 Gold.

 

Nabídka na překlad questů, která se neodmítá

Aktuálně se pokoušíme o něco, o co se nikdo nikdy v historii patrně na české scéně nepokusil.

Vzali jsme polský addon WoWpopolsku.pl, doplníme do něho česky přeložené questy z projektu WoW zdechov, na jehož překladech jsme se v minulosti sami podíleli, potom dodáme aktuálně přeložené questy, hromadu věcí zautomatizujeme, abychom mohli vydávat pravidelně vylepšovanou češtinu a jediné, co Nám zbývá je už pouze překlad questů od členů komunity 3serveru.

Proto pro Vás máme nabídku.

Máme aktuálně nabídku 1 správně přeložený quest do češtiny = 1 kredit pro Vás. Jenže tímto tempem by to nebylo ani za 5 let. Takže co teď?

9000 questů je ve WoTLKu. 2700 je přeloženo ve WoW zdechov projektu. To je stále 6300 anglických questů.

Pokud dokážete před koncem měsíce odevzdat 100 přeložených questů, dostanete 300 kreditů a je Vám asi jasné, co všechno nabízí náš manager herních účtů. 😉

Každý další překladatel, který po Vás přeloží 100 questů, dostane 300 a 30 navíc, kdo řetěz přeruší, ten vyresetuje odměny pro všechny po něm zpět na 300.

Tak já to teda proženu google translatorem…

Důležitý je výsledek. Pokud to proženete Google translatorem a jen tak odevzdáte, tak to zamítneme. ALE pokud to proženete google translatorem a následně:

 • Ověříte a opravíte nepřesnosti
 • Za přeložené názvy předmětů (itemů), osob, míst, kouzel, talentů dáte do závorky jejich původní anglické znění
 • Ověříte a vrátíte na svá místa proměnné typu:
  To co má $ je jak je to v databázi questů na serveru, kapitálkami jak je to v addonu.
  $B$B = NEW_LINENEW_LINE
  $N = YOUR_NAME
  $C = YOUR_CLASS
  $R = YOUR_RACE
  $g = YOUR_GENDER
  příklad:
  $g sir : ma’am;!
  YOUR_GENDER(Přinesl jsi;Přinesla jsi)
 • Quest ověří člen překladatelského týmu 3serveru

Tak dostáváte odměnu 300 kreditů + další nakumulovanou odměnu, pokud nebyl řetěz překladatelů přerušen.

Jdu do toho

Super, odkaz jak pokračovat je prozatím zde.

Rozjede můj starý počítač World of Warcraft?

Chcete krátkou odpověď? Ano. Chcete dlouhou odpověď? Tak čtěte dál.

Ježíšek Vám nepřinesl ten vytoužený herní stroj, po kterém jste toužili? Neklesejte na mysli, WoTLK si na našem serveru zahrajete i s totálním šrotem. 😉

V domácnosti jsem našel 2 šrotoidní počítače starší více než 10 let, o kterých jsem si původně říkal “na internet dobrý…”. Ale pak mě popadlo takové to nutkání “Hele a rozjede to vůbec WoW?”

Totální šrot, co najdete u popelnic

Takový ten počítač, který najdete stát někde u kontejnerů, nebo ho najdete někde dole ve sklepě, vzpomenete si, co bylo před 14 lety, když byl nový a docvakne vám, že ani tenkrát to nebyla moc hitparáda s mizerným :

 • Jednojádrovým AMD Sempronem 64 2600+ (1600 Mhz <- můj šnek v akvárku je rychlejší!)
 • Sapphire Ati Radeon 9600 (256 MB videopaměti, tedy 0,2 GB paměti, dnešní grafiky mívají 4GB až 16GB videopaměti)
 • 2 GB RAM (to byl na Windows XP luxus a přiznám se, že i tak se spuštěnou hrou je spotřeba jen 459 MB RAM, přičemž ty 2 GB ram byly přidány před pár lety)
 • Windows XP Service Pack 3
 • Harddisk SATA o velikosti 80GB

Jen pro zasmání, tohle je počítač v hodnotě 500 korun, který jsem našel na aukru a má lepší procesor, více místa na disku a patrně podobnou ne-li lepší grafiku, než počítač, který jsem našel dole ve sklepě.

Jak poznat plynulost?

Prvně pro srovnání, standardní film v kině má 24 snímků za vteřinu (dále jen FPS = frames per second = snímků za vteřinu) a připadne nám obraz plynulý. Pocitově 30 fps je takové nutné minimum, aby hráč neviděl trhání pohybů postav či kamer a od cca 40 až 45 FPS už je to téměř okem nerozlišitelné od 100 a více FPS.

Dá se to hrát?

Ano, dá. Ve volném prostranství 30 snímků za vteřinu  v budovách to šplhá k 50 až 60 snímkům za vteřinu a neklesá pod 40. Na Lich Kinga bych s tím asi jít nechtěl, ale když je nouze největší…Tak i toho Lich Kinga bych zkusil. 🙂

Obrázek ze hry ukazující, že jsou všechna nastavení snížena na nejhorší, tedy nejhorší detaily a přesto hra má 30 snímků za vteřinu.
Amd Sempron 2600+, Radeon9600 256MB, 2GB RAM a Windows XP

Hovoříme tu o starém herním počítači. Asi bych tu hru nechtěl hrát na integrované grafice od intelu na nějakém kancelářském Dellu či HP a rozhodně bych WoW nechtěl hrát na stejně starém notebooku, tam už by to bylo fakt nehratelné, protože notebooky mají vždycky nižší výkon, než nejpomalejší herní počítač za pakatel.

11 let starý počítač co rozjel WoW na ultra detaily

K tomu dodám se stíny na low, tedy nízké detaily, jinak vše ultra.

Základem úspěchu je jakýkoliv 2jádrový procesor a k tomu nějaká starší herní grafická karta, kterou dneska seženete pod 500 korun na aukru.

Kdo má rád nvidie, tak Geforce 6600, 6600GT, 6800, 7600, 7800, 8600GT, 8600GTS, 8800GT/GTX/GS/Ultra, a pak cokoliv lepšího.
Kdo si potrpí na ATI/AMD tak Radeon 9600,9700,9800,radeon x700, x800/x850, x1600, x1800,x1900,x1950, HD2400, HD2600, HD2900, HD3650, 3850, 3870 a cokoliv novějšího.
Pěkný článek o grafických kartách minulosti, zde. (Na čemkoliv od srpna 2002 WoTLK rozjedete 😉 )

A jsem přesvědčen, že s těmito grafickými kartami a mizerně pomalými dvoujádrovými procesory si dokážete World of Warcraft: WoTLK zahrát už na ultra detaily, když si snížíte detaily stínů na minimum (čehož si v podstatě téměř nepovšimnete).

V mém případě jsem vyhrabal starý počítač v podobě:

 • Intel Pentium Dual Core E2220
 • 4 GB DDR2 800Mhz
 • Geforce 7800GTX (srdcovka, před cca 12 lety jsem ji měl za 1500 z aukra po prvním majiteli, který ji měl tehdy před 2 lety za 15 tisíc, byl to tenkrát skvělý kup)
 • Nový 120GB SSD disk Kingston A400 A počítač je rychlý jak na internet, tak na hraní World of Warcraftu.Ve hře v nejnáročnějších scénách mi FPS nepadaly pod 60 a běžně lítaly FPS kolem 150, když jsem se dostal do prostředí, kde se mohl počítač loudat, tak jsem přelétával i 200 snímků za vteřinu.

Bavíme se to u ultra starém počítači, který na 17″ LCD monitoru rozjede World of Warcraft na ultra detaily v rozlišení 1280×1024. Na Full HD bych sice neměl tolik FPS, ale počítač by to jistě taky zvládal. Níže již 3 obrázky ze hry, jak to frčí na zpomaleném internetu na Vysočině na 11 let starém počítači s tehdy dobrou herní grafickou kartou. 😉

Jen podotknu, že takový počítač cenově nemá šanci přesáhnout včetně monitoru ani 2000 korun (80€), jsou k tomu k dispozici extrémně levné náhradní díly, takže když Vám cokoliv shoří, tak to za pár desetikorun/stokorun opravíte doma na koleni a pokud to bude konečná, tak aspoň získáte cenné zkušenosti, při skládání a opravování vlastního počítače, zatímco si do toho za pár stokorun koupíte lepší vnitřek a to se hodí vždycky. 😉

V jednom z dalších článků se dozvíte, jak si trošičku zlepšit FPS na starém totálním počítačovém šrotu, abyste získali více FPS.

Nový server, nový blog, velké změny

Celý rok nic a najednou sem vkládáme nové příspěvky? Blog jsme přestali používat, abychom ho vzkřísili opět z mrtvých, celý překopali a upravili. Na blogu sice stále intenzivně pracujeme, koukáte však na předzvěst novějšího, modernějšího webu nacpaného užitečných informací nejen pro začínající hráče.

Hlavní hřeb tohoto roku bylo nahození nového fyzického serveru, přestěhování serveru do pražského datacentra, tím vylepšení latencí hráčům ve hře a samozřejmě zvýšení herního komfortu.
S tím jsme přešli i na nejnovější webové technologie a s nimi se rozbily všechny staré nefunkční webové vychytávky a statusy, které jsme měli k dispozici, takže jsme je prozatím odebrali, než je kompletně přepíšeme. Důležité však je, že je server nyní bezpečnější, než kdy dřív, rychlejší než kdy dřív, ekologičtější než kdy dřív (má spotřebu cca o polovinu menší, než předchozí stroj) a server má tedy nejlepší podmínky, jaké ve 13 leté historii 3serveru měl.

Teď k tomu, co nás čeká a nemine. Navyšujeme všude limity, upravujeme herní servery s přizpůsobením na novou mašinu a současně jsme založili novou divizi 3serveru na hru Counter-strike: Global Offensive, odkaz najdete na csgo.3server.net. 

Současně jsme hned dosáhli první vlaštovky, v podobě rankingu na webu counter-strike-servers.net, kde se z celkového počtu 4443 serverů momentálně nacházíme na 5 a 6. pozici. (pozice se může měnit v závislosti na čase).

 

Nové DLC – Starověké ruiny (beta)

3Server pro vás připravil novou lokaci, ve které otestujete svoje schopnosti strážce.

V Dalaranu se objevilo nové npc u banky. U něj se můžete teleportovat na nový event a zahrát si ho. Vše už se dozvíte na místě. Tak neváhejte a jděte si ho vyzkoušet!

Proč jsme se do toho dali?

Tato lokace vznikla bez nutnosti zásahu developerů (C++ programátorů) našeho serveru. Vše potřebné pro tuto lokaci vzniklo z rukou GM pouze skrze databázi, bez nutnosti něco programovat.

Proč to děláme?

WoTLK je datadisk s největším potenciálem, který nikdy nebyl využitý. Zkoušíme proto nové herní principy tak, abychom nekazili originální hru a současně pro zájemce přidali něco nového, zatímco se nám učí noví členové pracovat s databází. Když se Vám to bude líbit, budeme v tom pokračovat, když ne, tato lokace skončí, jako slepá vývojová větev.

WoWScrnShot_121817_202000 WoWScrnShot_121817_202046 WoWScrnShot_121817_202111 WoWScrnShot_121817_202309

Začínám na 3serveru, jak to udělat, aby mě to tu víc bavilo?

Tento článek píšu pro každého hráče vždycky zvlášť. Dnes nadešel čas, abych napsal stručně v bodech, co je dobré udělat, když jste hráč, začínající na 3serveru.

1. rada: Po dovršení levelu 10 napiš do Chatu /join world

World je jako taková středověká tržnice. Někdo nabízí zbroj, někdo zeleninu, jiný zas ryby. Někdo shání místo v guildě, někdo svolává lidi na zabíjačku (RAID), objeví se občas člověk, který si přijde prostě jen pokecat, vyměnit pár surovin a zase jde o dům dál. Členství ve world chatovacím kanále Vám umožní přístup ke komunitě. Vyvarujte se hádkám, vyvarujte se vulgárnostem a urážkám.

2. rada: Snažte se být co možná nejdříve užiteční

Hráč, který má co nabídnout, je hráč, o kterého je zájem. Nebojte si nechat poradit od hráčů na World kanále, co je dobré pro vaši rasu a povolání, pokud na nějaké postavě začínáte a nejste si jisti, co je dobré mít na začátku za profese.

3. rada: Pokud jste schopni být užiteční, dostaňte se co nejdříve do jakékoliv aktivní guildy

Guildy jsou alfou a omegou 3serveru. Nejsi v guildě, jako bys nežil/a. Guildy chodí do dungeonů a RAIDů, v guildách si hráči navzájem pomáhají, sdílejí suroviny, předměty, zbraně, brnění, koření, zkrátka vše, co potřebujete k tomu, aby se vám snadněji a lépe hrálo a dosahovalo snadněji herních cílů. OVŠEM POZOR: NIKDY se nesmí stát to, abyste pouze brali a nic nedávali. Pokud budete pouze brát a nebudete guildám nic dávat, guilda nemá problém se Vás pak zbavit. Buďte tedy co možná nejvíce užiteční a uvažujte proguildovsky. Tedy pro guildu co mohu, to rád udělám, pomůžu, jsem komukoliv k dispozici a pouze NEBERU, ale i DÁVÁM a POMÁHÁM.

4. rada: Teamspeak

Teamspeak je program, přes který můžete mluvit přes mikrofon s Vašimi spoluhráči, což urychluje a zlepšuje kvalitu hry o tisíce procent. Kdo nezkusil, nepochopí. Pokud se na 3serveru držíte první 3 rad, tak Vám gratuluji. Jako TURBO pro zlepšování vztahů, poznávání komunity, hráčů, spoluhráčů i guild nesmírně pomáhá, když se připojíte na náš teamspeak na 3serveru ( adresa: ts.3server.net), Teamspeak program stáhnete tady.

5. rada: Kredit Systém

kredit systém je parádní vychytávka. Umožňuje Vám správu postavy, změnu hesla,  změnu emailu, aukci postav, podpořit provoz našeho serveru, nebo se stát členy VIP klubu hráčů 3serveru, jehož výhody naleznete zde po přihlášení.

6. rada: Dotáhni sem své kamarády

Je to jednoduché. Přiveď sem své kamarády, pomoz jim do kterékoliv z guild a kvalitu herního zážitku tím společně znásobíte.

7. rada: Pokud máš facebook, sdílej naše statusy mezi své přátele

3server je komunitní projekt, udržuje ho a spravuje komunita přátel. Pokud chcete podpořit 3sever ať už přispěním na provoz, nebo propagací, nejlépe pomůže tak, když budete sdílet naše statusy ze stránky 3server pages. Pozor ale nad jednou věcí. Máme tu velmi vyzrálou a rozumnou komunitu, nehrají tu tisíce dětí, díky čemuž 3server stále funguje. Cílem není snažit se, aby tu hrálo co nejvíce dětí, ale aby tu hrálo právě co nejvíce dospělých, mezi které bych počítal už i středoškoláky.

 

Heroic+ dungeon

Heroic+ dungeon

2a10b8_6d3ff9a7ea864d2980b2e4e556c6f29c~mv2

Máte level 80?

Máte už téměř ty nejlepší itemy a nevíte už co dál? Máte kamaráda, který právě začal a potřebuje do začátku lepší equip a na reset id je otrava čekat? Znáte svoji classu dobře, i dungeony které ve hře jsou, chcete vyzkoušet svuj potenciál?

Pak tu máme něco pro Vás!

Rozběhl se projekt, který může být rozšířen, který je zatím zaměřen pouze na 4 dungeony WotLK, projekt Heroic+ dungeon!

O co půjde?

V první řadě získáte artefact, díky kterému se vám otevře cesta k tomu zjistit co je to zač. Naučíte se ho používat a budete mít možnost přidat na jakýkoliv svůj oblečený  equip 1 bonusový stat, který postupně můžete vylepšovat. Vytvoříte si svou legendární výstroj! Zdá se Vám to moc FUN?! Pak nemějte obavy, tyhle custom staty využijete jen tam kde budou určené! Nyní budou použitelné v Hardcore+ dungeonech, pak můžou být rozšířeny na eventy, na PvP atd.. Mimo zvolená místa či aktivity, se deaktivují!

Chcete vědět o Hardcore+ dungeonech víc?
Pokud hrajete na offiálním serveru a chodíte Mythic+, pak už víte o co jde! Kdo ale neví, tak pozorně čtěte dál:

Každý bude mít svůj klíč, který začíná úrovní 1, ve které jsou všichni, včetně bossu o 10% silnější a mají o 10% víc HP. Jakmile dorazíte do dungeonu, který Vám byl přiřazen a klíč aktivujete, pak se Vám přidá informační úkol, díky kterému vidíte kolik na daný dungeon máte času, a taky kolik je potřeba nasbírat bodů z bossů a mobů. Tu dávejte pozor, protože né každý mob dává stejný počet bodů a je to navrženo, aby po cestě daný počet bodu se nasbíral, ale jak zjistíte, pokud špatně jdete, pak budete zabíjet zbytečně víc mobů a tím ztratíte drahocenný čas! A co je cílem toho všeho? Pokud dungeon dokončíte a zbyde Vám nad 10 minut času, pak dostanete 3 truhly, pokud nad 5 minut, pak jsou 2 truhly, pokud ale nad 0s, pouze jedna! Z těchto truhel padají věci jako z bossů, a také je velká šance, že získáte truhlu, která obsahuje energii kouzel, kterou využijete právě na vylepšování svých statů! Co se stane když za daný čas nestihnete?! Pak se Vám klíč zničí a musíte daný dungeon dané úrovně opakovat, ale žádnou truhlu nezískáte, pouze vylepšení klíče podle času! Pokud dokončíte dungeon úspěšně, tak jako získáte určitý počet truhel, o tolik se Vám i vylepší klíč! Pokud dosáhnete takové obtížnosti, že už jí nedáváte, pak nezoufejte, můžete jít s jiným hráčem co klíč taky má, nebo počkáte týden a Váš klíč se zresetuje zpět na úroven 1!


Vlastnosti dungu?

 • Obtížnost všech příšer dle obtížnosti klíče hráče.
 
 • Pokud heroic+ dung aktivujete a v průběhu ho opustíte, Váš klíč se zničí!
 
 • Když umřete, neobjevíte se před dungeonem jako duch, ale uvnitř dungeonu dle toho, kolik bossu jste zabili!
 
 • V celém dungeonu nebude loot itemů, můžou Vám pouze peníze droopnout!
 
 • Při aktivaci heroic+ všichni hráči co jdou musí být uvnitř, jakmile někdo dojde když už je aktivováno, pak ho to pošle domů.
 
 • Neuláží se zde ID instance, takže můžete jít kolikrát chcete, pokud teda nemáte už klíč vylepšen na tolik, že ho nezvládnete, nebo dokud nějaký hráč má i lehké úrovně klíče!
 
 • Modifikace, neboli překážky! Tohle Vám začne od úrovně +5 , jsou to překážky navíc, které nebudete mít rozhodně v oblibě. O Co půjde?
Vždy od obtížnosti +5 a jakékoliv další získané se Vám přidá jiná náhodná překážka, která Vás bude provázet celým dungeonem. Postupně můžou být různé přidávané, prozatím jsou takovéhle :
 
 1. Zlá duše – Po určité době se u náhodného hráče objeví jeho kopie, která Vás bude chtít mtvé!
 2. Blizzard – Po určité době na náhodného hráče z nebe začne dopadat ledový déšt, takže musí urychleně z daného místa zmizet.
 3. Kruh Smrti – Podobně jako Blizzard, i zde na náhodného hráče se po určité chvíli snese aura smrti a z daného místa musí okamžitě zmizet.
 4. Pavouk – Po určité chvíli náhodného hráče promění na 10s v pavouka.
 5. Zuřivá odplata – Tady si budete muset dávat asi největší pozor, hlavně tanky! Budete muset zde natáhnout jen určitý počet mobek. Po smrti jakékoliv mobky přejde zuřivost a zvýší se tím rychlost útoku o 5% za každého moba dalšího, co je sváma zrovna v combatu a nachází se ve vzdálenosti 30yardů! Zuřivost se stackuje, takže z 10 mobů natáhlých 9 mrtvých, tím získá desátý žijící 45% rychlejší útok!

maxresdefault

Opravy 8.4.2017

Achiev

Timear Foresees– Mág v dalaránu nezadával serii úkolů pro splnění achievu.

Proof of demise -Mág v dalaránu nezadával serii úkolů pro splnění achievu.

                           Každý den očekávejte jeden z úkolů pro tyhle achievy.

Vehicular Gnomeslaughter


Questy

Flight of the Wintergarde Defender

Matchmaker

Stunning Defeat at the Ring

You’re Fired!

horde Besieged! aliance Besieged!

Are We There, Yeti?

Delivering the Message


A taky byly přidány nové příkazy :

 1. .spiritnavrat – Příkaz je potřeba psat do guid chatu, či whispu, nebo worldu. Pokud jste mrtví, pak Vás vrátí k nejbližšímu spiritovi!
 2. .nasbirano accountxp – Vypíše Vám stav vašich account XP.
 3. .nasbirano kouzlazbroje – Vypíše kolik máte nasbíráno energie kouzel pro vylepšování vaší zboje!

Linux pro začátečníky – Rady a triky 2

Linux

V předchozím díle jsme se zaměřili na výhody příkazové řádky – práce v terminálu. Dnešní díl nebude jiný, jen to vezmeme trošku jinak. Nikoho nebaví číst dlouhé články a proto jsem se rozhodl, že tento díl bude obsahovat více rád a triků, než díl předchozí za cenu kratšího popisu. V případě, že se budete chtít dozvědět o nějakém příkazu něco více, tak se můžete obratit na strejdu Google nebo na manuálovou stránku daného příkazu/funkce.

man příkaz – Zobrazení manuálové stránky pro daný příkaz. Takto lze zobrazovat manuály pro jednotlivé funkce/příkazy/balíčky, které máte ve svém Linuxu obsaženy. Manuály jsou opravdu podrobné a mnohdy obsahují mnoho stránek a popis jednotlivých přepínačů/parametrů.

příkaz – Spoustu příkazů a funkcí má integrován přepínač -h nebo ⚋help, který zobrazí základní nápovědu a možnosti, které lze nastavit.

přikaz > /tmp/vysledek.txt – Tento zobáček je velmi užitečná věc, protože veškerý standartní výstup z příkazu po levé straně uloží do souboru a pokud neexistuje, tak jej vytvoří. Takže v tomto případě výsledek (výstup) příkazu ping se nebude zobrazovat v terminálu, ale rovnou se uloží do souboru, který jsme si zadefinovali. Výhoda je, že s datama v souboru můžeme dále pracovat. Pokud použijeme zobáčky dva “>>“, tak se data do souboru připisují na jeho konec, tj. nedojde ke smazaní obsahu v případě použití jednoho zobáčku.

Zvýšení limitu velikosti historie – Minulý díl jsme si říkali, že se příkazy, které používáme v terminálu ukládají do historie, která pak slouží ke snadnému vyhledávání a znovupoužívání příkazů. Bohužel defaultně je nastaven limit vě většině případů na 500, což je velmi málo. Proto lze změnit v /etc/bash.bashrc souboru proměnnou “HISTSIZE=” na číslo podle vašeho gusta. Číslo udává počet zapamatovaných příkazů.

message of the day – Pokud se přihlásíme na terminál, tak se defaultně vypíše obsah souboru /etc/motd. Tento soubor můžeme libovolně editovat a přizpůsobit si tak zobrazovaný text. Například se může jednat o varování, že daný server je monitorován nebo zde uvést popis/účel daného serveru.

whatis – Skvělý pomocník, pokud chcete vědět popis nějakého příkazu, ale nechcete číst celou manuálovou stránku nebo hledat popis na internetu. Tuto funkci lze použít ve tvaru “whatis příkaz”, takže například whatis head vám zobrazí jednořádkový popis příkazu head.

virtwhat – Skvělý příkaz, který nám zjistí zda server na kterém tento příkaz spouštíme je virtuální stroj nebo fyzický (baremetal). Někdy se nám táto informace může hodit. Pokud nám příkaz nic nevrátí, tak to znamená, že se jedná o fyzický server. V opačném případě se nám vrátí typ gypervizora, například KVM, QEMU, VirtualBox,…

příkaz & – Pokud chceme nějaký příkaz/úlohu spustit na pozadí použijeme & na konci příkazu. To má minimálně dvě výhody. Příkaz nám neblokuje zbytečně terminál a zároveň se můžeme odhlásit z terminálu, aniž by byl proces zabit/ukončen. Samozřejmě táto metoda není vhodná pro příkazy, které očekávají nějakou interakci s uživatelem.

Jak se vám článek líbil? Napište do komentářů, zpětná vazba vždy potěší.

Co si zkontrolovat v příštím roce

Asi to znáte, nový rok, nová předsevzetí, nové plány no a proto jsem se rozhodl, na co se zaměřit, abyste neměli v roce 2017 problémy.

Co si tedy zkontrolovat po novém roce?

Vaši občanku
není nic horšího, než když jdete na nějakou akci, kde se musíte legitimovat občanským průkazem a najednou zjistíte, že ho máte už 2 měsíce propadnutý. Průser? Jo. Řešení? Drahé.

Váš pas
Mrkněte na tohle video. A dojde vám, že vyřizovat pas na počkání vás vyjde za 6000, do 6 dní za 4000 korun. Normálně stojí udělání pasu za měsíc zhruba za pětistovku? (jestli si pamatuju dobře). A není nic horšího, než že jedete na dovolenou a zjistíte, že Vám propadl pas.

Platnost řidičáku
Co může být horšího, než propadlá občanka? Zastaví Vás policajt, dáte ze zvyku řidičák, občanku a z venku vašeho automobilu se ozve, že máte propadlý řidičský průkaz. Kolik je za to pokuta? To vám nepovím, ale věřte, že když narazíte na policistu, který nemá svůj den, tak Vás to jenom na domluvu nevyjde.

Změny v zákonech
Od 1.1 každého roku vychází v platnosti nové zákony. Odkaz na web kde lze dohledat změny v zákonehc jsou zde.

Stav Vašeho účtu
Pokud kouknete na Váš účet a je tam fakt průvan, tak to letošní rok změňte. Udělejte si seznam, za co už nemusíte utrácet peníze, nebo kde naleznete levnější alternativu. Tím, že hrajete na 3serveru už nemusíte platit 11 € měsíčně za hraní WoWka. 😉 Zpravidla je dobré mít rezervu na minimálně 3 nájmy/3 měsíce. Pokud máte vytvořenou finanční rezervu na celý jeden kalendářní rok, tak jste schopni být vklidu při problémech v práci, při vyhazovu v práci, nebo při nenadálých finančních komplikacích (rozbitá pračka, lednička, něco v koupelně, rozbitý počítač apod). Pokud máte, nebo kupujete na splátky, splaťte je a už si nic dalšího na splátky neberte. Čtěte si pozorně smlouvy, aby Vás za předčasné splacení čehokoliv nepotrestali smluvní pokutou za předčasné splacení úvěru. Mrkněte na tohle video. Zbavte se komerční banky a české spořitelny a přejděte k bankám, které nabízí účty bez poplatků, protože poplatky jsou svinstvo, když vám to stejné nabídne konkurence zdarma. Z bank, které mají účty skutečně zdarma bez jakýchkoliv poplatků mohu doporučit fio banku a equabank. Tam se neplatí nic za kartu, vedení účtů, příchozí či odchozí platby a výběry z bankomatů mají sice nějaké podmínky, ale jinak jsou zdarma, když tyto podmínky dodržíte. Marné nejsou ani mbank či airbank. Mbank se od září zhoršily podmínky za držení platební karty a airbank má za výběr z cizích bankomatů poplatek 25 korun.

Vaše zdraví
Nemocnice a všechny státní organizace mají po novém roce čerstvé rozpočty a je tedy menší problém s operacemi, vyšetřením a léčbou. Stejně tak nejlepší období, kdy jít na operaci je právě po novém roce, když je ještě zima. Nejhorší je chodit na operace v době, kdy je venku 30°C a tropická vedra právě kvůli většímu počtu bakterií a virů by mohly způsobit pooperační komplikace i přestože se nacházíte v klimatizovaných prostorech. Ano, i v létě když je nouze nejvyšší, jdete na operace, ale opravdu jen když je nouze nejvyšší právě kvůli výše uvedeným rizikům. Proto je nejlepší ke komukoliv na kontrolu či k zubaři právě po novém roce, kdy tam stejně moc lidí nechodí. Leden, únor, začátek března jsou nejlepší termíny k návštěvě lékaře.

Daně
Ta nejotravnější věc na světě, bez ohledu na to, jestli jste podnikatel, student, pracující, rodič, nerodič, hráč, nehráč, prostě všichni musíme nad 18 let vyplňovat daňové přiznání. Čím blíž k březnu, tím větší fronty a větší opruz. Když to stihnete někdy do posledního února, tak nikde žádné fronty a máte klid. Věděli jste, že američani považují vyplnění daňového formuláře a mluvení na veřejnosti před publikem za horší, než uhoření zaživa? Jo a pokud jste podnikatel a už nějaké obraty děláte, tak si sjednejte schůzku s nějakým daňovým poradcem, kamarád si myslel, že ušetří a teď splácí úřadu pokutu 90 tisíc za špatně vyplněné daňové přiznání. Kolik ušetřil? Pětistovku?

Vaše herní postavy a další herní účty
Je sice pravda, že byste neměli mít více herních účtů, ale +- to tolerujeme, dokud jeden hráč nebude mít např. 50 herních účtů, tak to ještě překousneme. Jde však o to, že je kriticky důležité, abyste za všechny své postavy a účty lognuli alespoň jednou do roka. Někteří používají alternativní účty s low level postavami jen kvůli tomu, aby si tam mohli odložit spoustu itemů, ačkoliv za ty postavy nehrají. Jo, fajn, dokud nám tohle nebude způsobovat problémy s hardwarem a náročností databáze, tak se tím asi nebudeme zabývat.
Pokud někdy budeme muset z důvodu snížení náročnosti provozu databáze na serveru mazat nějaké několik let staré postavy, které jsou low level (třeba do levelu 15 nebo do levelu 30), tak tady pár rad, jak se tomu vyhnout:
1. Logujte všechny Vaše postavy alespoň 1x měsíčně (i ty lowka = postavy s nízkým levelem).
2. Pokud plánujete s WoWkem na pár let skončit, NEpředávejte nikomu svůj herní účet, ani postavy. Stává se pak, že po návratu Vám už hráč Vámi zapůjčené postavy nebo herní účet už prostě nevrátí, protože si k postavám a účtu vytvořil citový vztah. K tomuto plánujeme udělat v kredit systému tlačítko “stále mám zájem o hru na 3serveru”, nebo “odcházím jen dočasně” a systém by Vám měl automaticky postavy v systému udržovat. Stejně kdykoliv jsme mazali postavy, posílali jsme hromadný email všem, koho se mazání týkalo zhruba 2x 14 dní předtím, než jsme tak provedli. A stejně se nám pak ozývali hráči, že si po 3 měsících vzpomněli, že přišli o postavu. Smůla, informovali jsme o tom 2x na jejich registrované emaily, bylo to na webu, facebooku, foru, ve hře atd… Fakt ale je, že nikdy nemažeme levely 80. Takže i kdyby jste měli level 80 holou postavu, která několik let nelognula, tak stále máte téměř jistotu, že ji server ani nikdo z teamu nesmaže. Stejně tak máme v plánu aktivovat všem funkci automatického připomínání jednou za 3 měsíce až půl roku, že jste nelogli žádnou či některou z Vašich postav, abychom se podobným problémům vyhnuli na vždy.
3. Pokud plánujete na 3serveru skončit úplně, prosím, myslete i na nás adminy a pomažte si low level postavy, které fakt nepotřebujete, nebo je nahažte do aukce pro ostatní za symbolickou hodnotu. Pomůžete tak předcházet případným čistkám postav v databázi, protože databáze nebude růst tak závratným tempem. Osobně nikdy level 80 postavy nedoporučuji mazat, protože se nám v minulosti stávalo, že někdo přešel na jiný server, při přechodu jim smazali postavu a za 2 měsíce se vrátili, že “jim někdo údajně postavu smazal”. Tak to ne, my to poznáme, když jste se nechali přenést na jiný server, takže postavy neobnovujeme. Jakmile se rozhodnete, není cesty zpět.

Samozřejmě, že kdykoliv dojde k takové velké akci, tak o tom úplně všude upozorňujeme, na facebooku, na emailech, ve hře, na foru a v budoucnu přibude automatické připomínání.

Zkontrolujte si Vaše hesla
Vaše heslo by mělo obsahovat více znaků, čísel, velkých a malých písmen a občas nějaký paznak typu # nebo ! či &, anebo @ neuškodí. Jak si to ale k sakru celé zapamatovat? Teď Vám dám radu, která není úplně top, ale pokud máte v současné chvíli heslo betynka123, tak to je heslo, které někdo uhodne tzv. slovníkovým útokem. Lepší je proto zvolit nějaké sousloví typu:
“JEDNAdveHONZAjde!!!987”
Stále to jde uhodnout slovníkovým útokem, ale už musíte mít opravdu kvalitní slovník, navíc tam máte 3 vykřičníky (! nahraďte třeba za #,&, _, -,%, apod…)
nebo např.: “pecNAMsp4dl4:/-555”
Víte, že si máte pamatovat sousloví pec nám spadla, áčka nahradíte 4, víte které slovo máte mít velkými písmeny, hodíte si tam nějakého oblíbeného smajlíka (viz příklad) a za to frknete nějakou další číslici. To už je vcelku použitelné silné heslo. Samozřejmě pokud jste bezpečnostní expert, stále můžete namítnout, že to není dostatečně silné heslo. Já však říkám – cokoliv lepší než “betynka123”, se kterou máte fotku na Vašem facebooku a máte tam napsáno “Moje Betynka”. Ještě horší hesla jsou čísla typu 123456 nebo s datumem narození. Pozor však, pokud zvolíte heslo typu “jaksezlesavolatakSEzLESAozyva123456789.!@&43” tak se může stát, že Vám některé weby, služby či systémy prostě nevezmou takhle moc dlouhé heslo, proto je dobré si zvolit heslo zhruba o délce 15 až max 25 znaků. No a potom je dobré mít taková hesla zhruba 4, nebo 2 v různých kombinacích, které nezapomenete. Není nic horšího, než si nastavit sakra silné heslo a za týden ho zase zapomenout.